Fox Electronics FXO-HC330R-1
FXO-HC330R-1 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC330R-1
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC330R-1.pdf
Availability of FXO-HC330R-1
QUANTITY
FXO-HC330R-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC330R-1
Internal Part NumberEIS-FXO-HC330R-1
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC33
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC330R-1
Related LinksFXO-HC, FXO-HC330R-1 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC330R-1 Details Description
Related parts for FXO-HC330R-1
JUMPER-H1507TR/A3048G/H1507TR 8" datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 499 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
45U 4-POST OPEN FRAME RACK CABIN datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf