Fox Electronics FXO-HC525-42.5
FXO-HC525-42.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC525-42.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 42.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC525-42.5.pdf
Availability of FXO-HC525-42.5
QUANTITY
FXO-HC525-42.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC525-42.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC525-42.5
TypeXO (Standard)
Frequency42.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC525-42.5
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC525-42.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC525-42.5 Details Description
Related parts for FXO-HC525-42.5
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT QUAD LVDS 60-LLP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 1.55"L X 1.55"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HP3009, 2NC + 1NO BBM, 2.4 IN SH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf