Fox Electronics FXO-HC525-42
FXO-HC525-42 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC525-42
Brief Description
OSC XO 42.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC525-42.pdf
Availability of FXO-HC525-42
QUANTITY
FXO-HC525-42 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC525-42
Internal Part NumberEIS-FXO-HC525-42
TypeXO (Standard)
Frequency42MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC525-42
Related LinksFXO-HC, FXO-HC525-42 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC525-42 Details Description
Related parts for FXO-HC525-42
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 15A 240VAC PCB datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
EUROCARD TYPE D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
COAX MONITOR CABL HD15 M/M 3' datasheet.pdf
45U 2-POST OPEN FRAME RACK datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf