Fox Electronics FXO-HC525-6.144
FXO-HC525-6.144 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC525-6.144
Brief Description
OSCILLATOR XO 6.144MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC525-6.144.pdf
Availability of FXO-HC525-6.144
QUANTITY
FXO-HC525-6.144 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC525-6.144
Internal Part NumberEIS-FXO-HC525-6.144
TypeXO (Standard)
Frequency6.144MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)22mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC525-6.144
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC525-6.144 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC525-6.144 Details Description
Related parts for FXO-HC525-6.144
IC TRIPLE INVERTER O-D 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 409MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf