Fox Electronics FXO-HC525R-50
FXO-HC525R-50 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC525R-50
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC525R-50.pdf
Availability of FXO-HC525R-50
QUANTITY
FXO-HC525R-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC525R-50
Internal Part NumberEIS-FXO-HC525R-50
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC525R-50
Related LinksFXO-HC, FXO-HC525R-50 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC525R-50 Details Description
Related parts for FXO-HC525R-50
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
18 CKT TDP PLUG CABLE KIT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BLU 3 POS BRSH METAL LGHT datasheet.pdf