Fox Electronics FXO-HC525R-66.666
FXO-HC525R-66.666 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC525R-66.666
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC525R-66.666.pdf
Availability of FXO-HC525R-66.666
QUANTITY
FXO-HC525R-66.666 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC525R-66.666
Internal Part NumberEIS-FXO-HC525R-66.666
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC52
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency66.666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC525R-66.666
Related LinksFXO-HC52, FXO-HC525R-66.666 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC525R-66.666 Details Description
Related parts for FXO-HC525R-66.666
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 15POS CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf