Fox Electronics FXO-HC530-10
FXO-HC530-10 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530-10
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530-10.pdf
Availability of FXO-HC530-10
QUANTITY
FXO-HC530-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530-10
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530-10
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530-10
Related LinksFXO-HC, FXO-HC530-10 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530-10 Details Description
Related parts for FXO-HC530-10
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 85-264V datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W SMBG datasheet.pdf
CLIP PURLIN SNAP CLOSE datasheet.pdf
MINI BX RECPT ASY 60 POS datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf