Fox Electronics FXO-HC530-50
FXO-HC530-50 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530-50
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530-50.pdf
Availability of FXO-HC530-50
QUANTITY
FXO-HC530-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530-50
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530-50
Related LinksFXO-HC, FXO-HC530-50 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530-50 Details Description
Related parts for FXO-HC530-50
IDC CABLE- ASC10G/ AE10M / ASC10 datasheet.pdf
IC CLOCK DIST CHIP 1:18 32-TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.23M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BOARD DEMO PICDEM TOUCH SENSE 1 datasheet.pdf
CONN PLUG 35 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 560 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf