Fox Electronics FXO-HC535-156.25
FXO-HC535-156.25 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-156.25
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 156.25MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-156.25.pdf
Availability of FXO-HC535-156.25
QUANTITY
FXO-HC535-156.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-156.25
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-156.25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-156.25
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC535-156.25 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-156.25 Details Description
Related parts for FXO-HC535-156.25
WASHER SHOULDER #8 NYLON datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 24POS BK datasheet.pdf
CONN RECEPT PNL MT 4POS SIZE 0 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
CONN PLUG SS 6POS STRT W/SCKT datasheet.pdf