Fox Electronics FXO-HC535-179.5905
FXO-HC535-179.5905 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-179.5905
Brief Description
OSC XO 179.5905MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-179.5905.pdf
Availability of FXO-HC535-179.5905
QUANTITY
FXO-HC535-179.5905 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-179.5905
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-179.5905
TypeXO (Standard)
Frequency179.5905MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-179.5905
Related LinksFXO-HC535, FXO-HC535-179.5905 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-179.5905 Details Description
Related parts for FXO-HC535-179.5905
IC LITH-ION FAST CHARGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 301NS 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU SITARA 800MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf