Fox Electronics FXO-HC535-33.33
FXO-HC535-33.33 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-33.33
Brief Description
OSCILLATOR XO 33.33MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-33.33.pdf
Availability of FXO-HC535-33.33
QUANTITY
FXO-HC535-33.33 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-33.33
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-33.33
TypeXO (Standard)
Frequency33.33MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-33.33
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC535-33.33 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-33.33 Details Description
Related parts for FXO-HC535-33.33
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH BASIC M/F 5131801604 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.25V 0.6A 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 45D THR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf