Fox Electronics FXO-HC535-50
FXO-HC535-50 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-50
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-50.pdf
Availability of FXO-HC535-50
QUANTITY
FXO-HC535-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-50
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-50
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-50
Related LinksFXO-HC, FXO-HC535-50 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-50 Details Description
Related parts for FXO-HC535-50
RES 30 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLIT HARNESS WRAP NYLON 20M datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 16A TO-3PF datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 16DFN datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf
DIN-TOOL DEMONTAGE CRIMP BC datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 950MA 380 MOHM datasheet.pdf