Fox Electronics FXO-HC535-6.144
FXO-HC535-6.144 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-6.144
Brief Description
OSCILLATOR XO 6.144MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-6.144.pdf
Availability of FXO-HC535-6.144
QUANTITY
FXO-HC535-6.144 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-6.144
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-6.144
TypeXO (Standard)
Frequency6.144MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-6.144
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC535-6.144 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-6.144 Details Description
Related parts for FXO-HC535-6.144
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW WIRE datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 100NH T57 datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1016 TB SP CLA PRESS FIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf