Fox Electronics FXO-HC535-66.66
FXO-HC535-66.66 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-66.66
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.66MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-66.66.pdf
Availability of FXO-HC535-66.66
QUANTITY
FXO-HC535-66.66 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-66.66
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-66.66
TypeXO (Standard)
Frequency66.66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-66.66
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC535-66.66 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-66.66 Details Description
Related parts for FXO-HC535-66.66
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 7A 600V FST MIDGET UL CSA datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24.25V 400MW SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A TO100-10 datasheet.pdf