Fox Electronics FXO-HC535R-77.76
FXO-HC535R-77.76 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535R-77.76
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 77.76MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535R-77.76.pdf
Availability of FXO-HC535R-77.76
QUANTITY
FXO-HC535R-77.76 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535R-77.76
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535R-77.76
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency77.76MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535R-77.76
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC535R-77.76 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535R-77.76 Details Description
Related parts for FXO-HC535R-77.76
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/SM 4.72"LX2.56"W datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 25K OHM 8SOIC datasheet.pdf
INSERT FGG.3B.92X. FOR 1F2+22LV datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 LVPECL 24QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 40V DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf