Fox Electronics FXO-HC536-44
FXO-HC536-44 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC536-44
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC536-44.pdf
Availability of FXO-HC536-44
QUANTITY
FXO-HC536-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC536-44
Internal Part NumberEIS-FXO-HC536-44
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC536-44
Related LinksFXO-HC, FXO-HC536-44 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC536-44 Details Description
Related parts for FXO-HC536-44
FUSE BRD MNT 500MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.080V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 30POS VERT SMT datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 12PS DL PCB AU datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5A TO-220SIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
OUTLET STRIP datasheet.pdf
PICKING SENSOR PNP 1.2M 12-24VDC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.9A MICROFOOT datasheet.pdf