Fox Electronics FXO-HC536-60
FXO-HC536-60 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC536-60
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC536-60.pdf
Availability of FXO-HC536-60
QUANTITY
FXO-HC536-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC536-60
Internal Part NumberEIS-FXO-HC536-60
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC536-60
Related LinksFXO-HC, FXO-HC536-60 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC536-60 Details Description
Related parts for FXO-HC536-60
DUCT SOLID WHT .5 X .5"(6=6') datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 4A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 100A TO263-3 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
TFLEX XS4160 9" X 9" datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
SCR 1800V 1290A E-PUK datasheet.pdf