Fox Electronics FXO-HC536R-150
FXO-HC536R-150 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC536R-150
Brief Description
OSC XO 150.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC536R-150.pdf
Availability of FXO-HC536R-150
QUANTITY
FXO-HC536R-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC536R-150
Internal Part NumberEIS-FXO-HC536R-150
TypeXO (Standard)
Frequency150MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC536R-150
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC536R-150 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC536R-150 Details Description
Related parts for FXO-HC536R-150
MODULE PWR ENTRY W/FUSE HOLDR 6A datasheet.pdf
RES 165 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT CMOS 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 180V TO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 483MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf