Fox Electronics FXO-HC536R-16
FXO-HC536R-16 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC536R-16
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC536R-16.pdf
Availability of FXO-HC536R-16
QUANTITY
FXO-HC536R-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC536R-16
Internal Part NumberEIS-FXO-HC536R-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC536R-16
Related LinksFXO-HC, FXO-HC536R-16 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC536R-16 Details Description
Related parts for FXO-HC536R-16
TOOL HOLDER FOR AIR LEADS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 50POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 39POS datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS datasheet.pdf
CONN GROUNDING HUB BRONZE datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf