Fox Electronics FXO-HC536R-26.666
FXO-HC536R-26.666 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC536R-26.666
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 26.666MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC536R-26.666.pdf
Availability of FXO-HC536R-26.666
QUANTITY
FXO-HC536R-26.666 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC536R-26.666
Internal Part NumberEIS-FXO-HC536R-26.666
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingDigi-Reel®
TypeXO (Standard)
Frequency26.666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)35mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC536R-26.666
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC536R-26.666 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC536R-26.666 Details Description
Related parts for FXO-HC536R-26.666
SCREWDRIVER SLOTTED 0.4X2.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CPC SEALED REV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.88KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 11.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAYPORT IP CORE datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO216 datasheet.pdf