Fox Electronics FXO-HC536R-33.3
FXO-HC536R-33.3 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC536R-33.3
Brief Description
OSCILLATOR XO 33.3MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC536R-33.3.pdf
Availability of FXO-HC536R-33.3
QUANTITY
FXO-HC536R-33.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC536R-33.3
Internal Part NumberEIS-FXO-HC536R-33.3
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency33.3MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC536R-33.3
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC536R-33.3 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC536R-33.3 Details Description
Related parts for FXO-HC536R-33.3
IDC CABLE - MKS40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
FILTER LINE 11MH/.44MH .6A datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS .200X.300 GOLD datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .1W 25MM PC MNT datasheet.pdf
CONN MALE 4POS INLINE MNT GOLD datasheet.pdf
DIODE STD REC SOT223 datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 220UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.1A 99 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A DL SYNC 14DFN datasheet.pdf