Fox Electronics FXO-HC538-11.0592
FXO-HC538-11.0592 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC538-11.0592
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC538-11.0592.pdf
Availability of FXO-HC538-11.0592
QUANTITY
FXO-HC538-11.0592 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC538-11.0592
Internal Part NumberEIS-FXO-HC538-11.0592
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC538-11.0592
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC538-11.0592 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC538-11.0592 Details Description
Related parts for FXO-HC538-11.0592
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
GROUND TESTER GEO EARTH datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS 2.54MM datasheet.pdf