Fox Electronics FXO-HC538-11.2896
FXO-HC538-11.2896 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC538-11.2896
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC538-11.2896.pdf
Availability of FXO-HC538-11.2896
QUANTITY
FXO-HC538-11.2896 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC538-11.2896
Internal Part NumberEIS-FXO-HC538-11.2896
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC538-11.2896
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC538-11.2896 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC538-11.2896 Details Description
Related parts for FXO-HC538-11.2896
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K 2CH SPI 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 50ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf