Fox Electronics FXO-HC538-25
FXO-HC538-25 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC538-25
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC538-25.pdf
Availability of FXO-HC538-25
QUANTITY
FXO-HC538-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC538-25
Internal Part NumberEIS-FXO-HC538-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC538-25
Related LinksFXO-HC, FXO-HC538-25 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC538-25 Details Description
Related parts for FXO-HC538-25
RES SMD 4.42KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLK W/OPTOCOU 24V datasheet.pdf
RES 340 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 3.3V 77W datasheet.pdf