Fox Electronics FXO-HC538-30
FXO-HC538-30 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC538-30
Brief Description
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC538-30.pdf
Availability of FXO-HC538-30
QUANTITY
FXO-HC538-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC538-30
Internal Part NumberEIS-FXO-HC538-30
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency30MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC538-30
Related LinksFXO-HC, FXO-HC538-30 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC538-30 Details Description
Related parts for FXO-HC538-30
OSC XO 106.25MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 8A 6-TSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLCK 175A 600V 1POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
DRAG STOCK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 10W datasheet.pdf