Fox Electronics FXO-HC538-49.152
FXO-HC538-49.152 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC538-49.152
Brief Description
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC538-49.152.pdf
Availability of FXO-HC538-49.152
QUANTITY
FXO-HC538-49.152 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC538-49.152
Internal Part NumberEIS-FXO-HC538-49.152
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency49.152MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC538-49.152
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC538-49.152 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC538-49.152 Details Description
Related parts for FXO-HC538-49.152
RES 47 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 36W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.6VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf