Fox Electronics FXO-HC538-6.14
FXO-HC538-6.14 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC538-6.14
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.14MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC538-6.14.pdf
Availability of FXO-HC538-6.14
QUANTITY
FXO-HC538-6.14 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC538-6.14
Internal Part NumberEIS-FXO-HC538-6.14
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency6.14MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC538-6.14
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC538-6.14 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC538-6.14 Details Description
Related parts for FXO-HC538-6.14
CIR BRKR THRM 50A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE 10A 1400V HS FERRULE W/IND datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
ACCY SUB MISC RW 11IN datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED 18MM RED 5V TAB PNL MNT datasheet.pdf