Fox Electronics FXO-HC725-156.25
FXO-HC725-156.25 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725-156.25
Brief Description
OSC XO 156.25MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725-156.25.pdf
Availability of FXO-HC725-156.25
QUANTITY
FXO-HC725-156.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725-156.25
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725-156.25
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725-156.25
Related LinksFXO-HC72, FXO-HC725-156.25 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725-156.25 Details Description
Related parts for FXO-HC725-156.25
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 620MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf