Fox Electronics FXO-HC725-25.145
FXO-HC725-25.145 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725-25.145
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 25.145MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725-25.145.pdf
Availability of FXO-HC725-25.145
QUANTITY
FXO-HC725-25.145 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725-25.145
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725-25.145
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency25.145MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725-25.145
Related LinksFXO-HC72, FXO-HC725-25.145 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725-25.145 Details Description
Related parts for FXO-HC725-25.145
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf