Fox Electronics FXO-HC725-60
FXO-HC725-60 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725-60
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725-60.pdf
Availability of FXO-HC725-60
QUANTITY
FXO-HC725-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725-60
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725-60
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725-60
Related LinksFXO-HC, FXO-HC725-60 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725-60 Details Description
Related parts for FXO-HC725-60
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf