Fox Electronics FXO-HC725-66.6667
FXO-HC725-66.6667 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725-66.6667
Brief Description
OSC XO 66.6667MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725-66.6667.pdf
Availability of FXO-HC725-66.6667
QUANTITY
FXO-HC725-66.6667 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725-66.6667
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725-66.6667
TypeXO (Standard)
Frequency66.6667MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725-66.6667
Related LinksFXO-HC72, FXO-HC725-66.6667 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725-66.6667 Details Description
Related parts for FXO-HC725-66.6667
OSC XO 32.768MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC SMART BATTERY CHARGER 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
42P.IEC-C FEM.CONN. datasheet.pdf
LIGHT BAR MODULE 5X9MM ORANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf