Fox Electronics FXO-HC725-66
FXO-HC725-66 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725-66
Brief Description
OSC XO 66.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725-66.pdf
Availability of FXO-HC725-66
QUANTITY
FXO-HC725-66 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725-66
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725-66
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725-66
Related LinksFXO-HC, FXO-HC725-66 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725-66 Details Description
Related parts for FXO-HC725-66
CONDUCTIVE PEN MICRO TIP .3OZ datasheet.pdf
RES SMD 38.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SIDAC SLIC SYM 160V 500A MS013 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
STRIP KIT 11PC W/ALL 4 CASSETTES datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256BGA datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf