Fox Electronics FXO-HC725-66
FXO-HC725-66 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725-66
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725-66.pdf
Availability of FXO-HC725-66
QUANTITY
FXO-HC725-66 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725-66
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725-66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725-66
Related LinksFXO-HC, FXO-HC725-66 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725-66 Details Description
Related parts for FXO-HC725-66
KNIFE UTILITY datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
WIREWAY 12" STEEL 8X8" GREY datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY 5CH 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 198MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8DFN datasheet.pdf
IC DDR 1GB 166MHZ 60BGA datasheet.pdf