Fox Electronics FXO-HC725R-120
FXO-HC725R-120 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725R-120
Brief Description
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725R-120.pdf
Availability of FXO-HC725R-120
QUANTITY
FXO-HC725R-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725R-120
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725R-120
TypeXO (Standard)
Frequency120MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725R-120
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC725R-120 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725R-120 Details Description
Related parts for FXO-HC725R-120
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 20POS DUAL KEY Y datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR SINGLE 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SWITCH ANLG 5V DPDT WLP datasheet.pdf
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf