Fox Electronics FXO-HC725R-125
FXO-HC725R-125 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725R-125
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725R-125.pdf
Availability of FXO-HC725R-125
QUANTITY
FXO-HC725R-125 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725R-125
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725R-125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725R-125
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC725R-125 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725R-125 Details Description
Related parts for FXO-HC725R-125
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 16W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf