Fox Electronics FXO-HC725R-36
FXO-HC725R-36 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC725R-36
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 36.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC725R-36.pdf
Availability of FXO-HC725R-36
QUANTITY
FXO-HC725R-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC725R-36
Internal Part NumberEIS-FXO-HC725R-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency36MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC725R-36
Related LinksFXO-HC, FXO-HC725R-36 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC725R-36 Details Description
Related parts for FXO-HC725R-36
IND DELAY LINE 1.4NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 2POS BK datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON H 15-19MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf