Fox Electronics FXO-HC730-110
FXO-HC730-110 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-110
Brief Description
OSC XO 110.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-110.pdf
Availability of FXO-HC730-110
QUANTITY
FXO-HC730-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-110
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-110
TypeXO (Standard)
Frequency110MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-110
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730-110 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-110 Details Description
Related parts for FXO-HC730-110
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 16SOIC datasheet.pdf
RES 50M OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS TRANSMV SIDE datasheet.pdf
IC ASK RECEIVER LF 3CH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf