Fox Electronics FXO-HC730-16.5
FXO-HC730-16.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-16.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-16.5.pdf
Availability of FXO-HC730-16.5
QUANTITY
FXO-HC730-16.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-16.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-16.5
TypeXO (Standard)
Frequency16.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-16.5
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730-16.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-16.5 Details Description
Related parts for FXO-HC730-16.5
IC ACQUISITION SYS 13BIT 44-PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC CAN CONTROLLER W/SPI 20TSSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 43A TO252-3 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP ON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V JB 0402 datasheet.pdf
MOD,1 PID,SSR OUT+HCM datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8 TWIN PIN RE datasheet.pdf
INDUCTOR 1.0 UH 7.2 A 15.0 MOHM datasheet.pdf