Fox Electronics FXO-HC730-16.789
FXO-HC730-16.789 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-16.789
Brief Description
OSC XO 16.789MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-16.789.pdf
Availability of FXO-HC730-16.789
QUANTITY
FXO-HC730-16.789 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-16.789
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-16.789
TypeXO (Standard)
Frequency16.789MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-16.789
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730-16.789 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-16.789 Details Description
Related parts for FXO-HC730-16.789
FIXED IND 4.7UH 125MA 1.55 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TUBE GUARD ASSY.1083-3B 1083-3B datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 11POS datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM DO214AB (SMC) datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf