Fox Electronics FXO-HC730-27.7
FXO-HC730-27.7 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-27.7
Brief Description
OSCILLATOR XO 27.7MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-27.7.pdf
Availability of FXO-HC730-27.7
QUANTITY
FXO-HC730-27.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-27.7
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-27.7
TypeXO (Standard)
Frequency27.7MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-27.7
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730-27.7 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-27.7 Details Description
Related parts for FXO-HC730-27.7
CARD GUIDE SNAP-IN NAT 4.0" datasheet.pdf
VARISTOR 459V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FPA/C AB 1771-OW16 4.0' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
POT 150 OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf