Fox Electronics FXO-HC730-44.2368
FXO-HC730-44.2368 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-44.2368
Brief Description
OSC XO 44.2368MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-44.2368.pdf
Availability of FXO-HC730-44.2368
QUANTITY
FXO-HC730-44.2368 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-44.2368
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-44.2368
TypeXO (Standard)
Frequency44.2368MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-44.2368
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730-44.2368 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-44.2368 Details Description
Related parts for FXO-HC730-44.2368
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
TERM TIN FEMALE CRIMP 14-16AWG datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH 10-MSOP datasheet.pdf
STAT BAG MET-IN 5"X10" ZIP 100PK datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
EASYMX PROV7 STM32 STM32F407VGT6 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323 datasheet.pdf