Fox Electronics FXO-HC730-53.125
FXO-HC730-53.125 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-53.125
Brief Description
OSC XO 53.125MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-53.125.pdf
Availability of FXO-HC730-53.125
QUANTITY
FXO-HC730-53.125 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-53.125
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-53.125
TypeXO (Standard)
Frequency53.125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-53.125
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730-53.125 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-53.125 Details Description
Related parts for FXO-HC730-53.125
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
RES SMD 2.26M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 3GHZ 50 OHM 7DB datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 263MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf