Fox Electronics FXO-HC730-62.5
FXO-HC730-62.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-62.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 62.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-62.5.pdf
Availability of FXO-HC730-62.5
QUANTITY
FXO-HC730-62.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-62.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-62.5
TypeXO (Standard)
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-62.5
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730-62.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-62.5 Details Description
Related parts for FXO-HC730-62.5
RES 11.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLIER CLOCK PLL 8-SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 500 OHM 8VDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5PF 3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VIN 9VOUT 2W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE SKT datasheet.pdf