Fox Electronics FXO-HC730-73
FXO-HC730-73 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-73
Brief Description
OSC XO 73.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-73.pdf
Availability of FXO-HC730-73
QUANTITY
FXO-HC730-73 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-73
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-73
TypeXO (Standard)
Frequency73MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-73
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730-73 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-73 Details Description
Related parts for FXO-HC730-73
IC INVERTER 8-INPUT 20DIP datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR ISO PENTAWATT-5 datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
BOX ASY RECP 120 POS datasheet.pdf