Fox Electronics FXO-HC730R-16.5
FXO-HC730R-16.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-16.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-16.5.pdf
Availability of FXO-HC730R-16.5
QUANTITY
FXO-HC730R-16.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-16.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-16.5
TypeXO (Standard)
Frequency16.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-16.5
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730R-16.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-16.5 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-16.5
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/YLW DIFF datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 2X48" A MED datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf