Fox Electronics FXO-HC730R-29.972
FXO-HC730R-29.972 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-29.972
Brief Description
OSC XO 29.972MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-29.972.pdf
Availability of FXO-HC730R-29.972
QUANTITY
FXO-HC730R-29.972 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-29.972
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-29.972
TypeXO (Standard)
Frequency29.972MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-29.972
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730R-29.972 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-29.972 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-29.972
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 750MA 120 MOHM datasheet.pdf
DIODE BAND-SWITCHING 35V SOD523 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN REAR PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf