Fox Electronics FXO-HC730R-40
FXO-HC730R-40 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-40
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-40.pdf
Availability of FXO-HC730R-40
QUANTITY
FXO-HC730R-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-40
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-40
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-40
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730R-40 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-40 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-40
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFF LO CURR datasheet.pdf
IC DSP 300/400MHZ 431FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
METAL PROTECT CASE FOR 8 BEAM CH datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 230MA 1.9 OHM datasheet.pdf