Fox Electronics FXO-HC730R-59
FXO-HC730R-59 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-59
Brief Description
OSC XO 59.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-59.pdf
Availability of FXO-HC730R-59
QUANTITY
FXO-HC730R-59 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-59
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-59
TypeXO (Standard)
Frequency59MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-59
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730R-59 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-59 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-59
FITTING SNAP ON FP VERT OFWHITE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 57POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 10POS TIN datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf