Fox Electronics FXO-HC730R-60
FXO-HC730R-60 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-60
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-60.pdf
Availability of FXO-HC730R-60
QUANTITY
FXO-HC730R-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-60
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-60
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730R-60 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-60 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-60
FIXED IND 680NH 140MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MPU Z80 16MHZ 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf