Fox Electronics FXO-HC730R-65.536
FXO-HC730R-65.536 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-65.536
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 65.536MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-65.536.pdf
Availability of FXO-HC730R-65.536
QUANTITY
FXO-HC730R-65.536 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-65.536
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-65.536
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency65.536MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-65.536
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730R-65.536 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-65.536 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-65.536
IC REG LDO 5.5V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS LP 14LGA datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 225A datasheet.pdf
DIE SPACER SET W/RAMP datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
SPRING TERM BLK 75MM 6P LT GRY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf